Lőttbeton megerősítés és munkatér határolás

A lőttbeton megerősítés és munkatér határolás egy magasnyomású tömlő alkalmazásával történik. Az adott projekt megvalósításához a szakemberek választják ki, hogy száraz, vagy nedves lövési eljárást alkalmaznak-e a kívánt cél elérése érdekében. Nagy nyomással betonréteget visznek fel a talajszegezés útján megerősített felületre, mely ellenállóvá teszi a kezelt felületet az időjárás viszontagságaival, valamint az erózióval szemben, illetve a megerősített rétegek közötti stabilitást is biztosítja.

Lőttbeton megerősítés

Elsőként essen szó a „talajszegezés”-ről. Hol lehet hatékonyan alkalmazni a „talajszegezés” technológiát? Ha a kezdetekhez visszakanyarodunk, az osztrákok új alagútépítési eljárásához köthetjük ennek a technológiának a kifejlődését. Azonban egyik első ismert alkalmazása 1972-ben a franciaországi Versailles-ban volt, amikor egy költséghatékony, gyors vasúti pályaszélesítés, illetve vágánybővítés megvalósítása volt a cél, melynek során egy 18 m magas bemarás megerősítésére alkalmazták. De másik példaként említhetjük például, hogy Németországban is már 1975-től előszeretettel alkalmazták, sőt a Karlsruhe-ban található egyetemen kutatásokat is indítottak a szerkezetekkel kapcsolatos témakörben.

A lőttbeton megerősítés első munkafázisa a felület előkészítése, mely történhet kézzel vagy géppel drótkorongos tisztítás útján, szemcsesugaras tisztítás (acélszemcse, korund, homok felhasználásával), 500-2500 bar nyomású vizes mosás. Ezt követi a statikai terveknek megfelelő betonacél szerelés, melynek elemei a betonacél háló, illetve lehet szálvas is. Majd különböző zsalurendszerek alkalmazásával következik a zsaluzás, melyet a lőttbeton technológiával készülő köpenybeton készítés követ. Kialakításra kerülnek a csomópontok, illetve betonlövéssel helyreállítják a szerkezet eredeti geometriai formáját. Végül pedig speciális festékszóró alkalmazásával sor kerülhet a festékszórásra is.

Mi a célja a lőttbeton megerősítés technológiának? Röviden és tömören: többek között kiválóan alkalmas a szerkezetek megerősítésére, vagy például a munkagödrök falainak megtámasztására. A lőttbeton megerősítés főbb előnyei, hogy tartós, tökéletesen tapad, ráadásul gyorsan kivitelezhető. A lőttbeton megerősítés kivitelezése során egy betonréteget hordanak fel nagy nyomással a talajszegezéssel megerősített felületekre abból a célból, hogy biztosítsák a talaj helyi stabilitását a megerősített rétegek között, valamint, hogy megvédjék azt az időjárás káros hatásaitól, illetve a felszíni eróziótól. Más-más vastagságot kell alkalmazni a lőttbeton megerősítés során, ha ideiglenes szerkezetről van szó, és megint más vastagságot a tartós használatra szánt szerkezetek esetében. Míg az ideiglenes szerkezeteknél egy vékonyabb réteg (8-15 cm) kerül felvitelre, addig a tartós szerkezetek esetében a lőttbeton megerősítés elérheti a 25 cm vastagságot is. Utóbbi esetben általában acélhálót is alkalmaznak és a lőttbeton ez esetben két rétegben kerül felvitelre.

Lőttbeton megerősítés videók

Lőttbeton munkatér határolás

Lőttbeton munkatér határolás céljából egy rendkívül hatékony technológia, mely alapos tervezést igényel a mérnök szakemberektől. A tervezés során pontosan meg kell határozni, hogy a horgonyzó elemek hol és milyen módon kerülnek elhelyezésre a betonban. A tervezőknek figyelembe kell venniük a helyi előírásokat is. Az adott projekt megvalósításához és az elérni kívánt célhoz igazodva a szakembereknek nagy körültekintéssel kell kiválasztaniuk az alapanyagokat, azok méretét és mennyiségét is. A horgonyzó elemek lehetnek acélrudak, acélhálók vagy más egyéb horgonyzó elemek is. Ezeket a horgonyzó elemeket először is a terveknek megfelelően rögzíteni kell, mielőtt sor kerül a betonöntésre. A megfelelő szilárdság és stabilitás biztosításának érdekében a horgonyzó elemeket az előre meghatározott távolságban és mélységben kell elhelyezni, hogy a kívánt szilárdság és stabilitás biztosítható legyen. A beton megszilárdulása során kellően rögzülnek a horgonyzó elemek, melynek révén a beton elnyeri megfelelő szerkezeti stabilitását. Azonban nem csak a precíz kivitelezésre kell gondot fordítani, legalább olyan fontos az ellenőrzés és a karbantartás is, mely nagyban hozzájárul a hosszú élettartamhoz.

Lőttbeton megerősítés árak

A lőttbeton megerősítés árak tekintetében csak akkor tud a szakember nyilatkozni, ha megismerte az elvégzésre váró munka minden pontos részletét. Ennek első fázisa egy helyszíni szemle személyes egyeztetéssel, melynek során a szakembernek fel kell mérnie az adott projekt valamennyi paraméterét, valamint meg kell ismernie az elérni kívánt célt is. Ezt követően részletekbe menően meg kell terveznie a horgonyzó elemek fajtáját és mennyiségét, valamint papírra kell vetni azok elhelyezésének pontos távolságát és mélységét is. A lőttbeton megerősítés árak fontos tényezője, hogy milyen célból szükséges elvégezni a munkát. Amennyiben egy ideiglenes lőttbeton megerősítésről van szó, elegendő egy vékonyabb lövellt betonréteg felvitele, azonban, ha tartós használatra szánt szerkezet megvalósítása a cél, abban az esetben egy vastagabb réteget kell felhordani. Ideiglenes szerkezeteknél általában elegendő lehet 8-15 cm vastag lőttbeton réteg is, azonban a tartós használatra szánt szerkezetek esetében ez a vastagság elérheti akár a 25 cm vastagságot is. A lőttbeton megerősítés árak kiszámításakor a szakembernek figyelembe kell vennie, hogy a projekt megvalósításához mennyi ideig kell rendelkezésre állniuk a betonlövő berendezéseknek, egyéb eszközöknek. A kivitelezés során a szakembereknek megfelelő védőfelszerelést kell viselniük a balesetek elkerülés érdekében.

Kérjen személyre
szabott ajánlatot!

Referenciáink

Referencia projektek és szolgáltatásaink bemutatása.

Alaperősítés

Duis aute irure dolor in in velit esse cillum dolore

Injektálás

Duis aute irure dolor in in velit esse cillum dolore

Betonlövés

Duis aute irure dolor in in velit esse cillum dolore

Falvarrás

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore

Mikrocölöpözés

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore

Ház süllyedés
megállítása

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore

Gyakori kérdések

Sok év munka és tapasztalat alapján összegyújtöttük és megválaszoltuk a leggyakrabban felmerülő kérdéseket!

Az összegyújtőtt információk segíthetnek ugyan a tájékozódásban, de kérjük kedves érdeklődőinket, hogy vegyék figyelembe, hogy minden eset egyedi, ezért minden alkalommal szükséges a helyszíni felmérés és egyedi tervezet és árajánlat elkészítése.

A lőttbeton alkalmazása több, mint egy évszázados múltra tekint vissza. A lőttbeton egy olyan betontípus mely speciális gépek alkalmazásával kerül felhordásra. Az építőiparban igen kedvelt ez a technológia, hiszen számos előnnyel büszkélkedhet. Először a Svájcban jelent meg a XIX. század vége táján, de azóta a továbbfejlesztéseknek köszönhetően világszerte alkalmazzák az építőipar számos területén. A lőttbeton egyik legnagyobb előnye, hogy azokon a helyeken is gond nélkül lehet alkalmazni, ahová a hagyományos betonkeverékeket nem, vagy csak igen körülményesen lehetne leszállítani és felhordani. Éppen ezért előszeretettel alkalmazzák például alagutak építésénél, víztározók kialakításánál vagy például a hídépítés kapcsán, illetőleg azokon a helyeken, ahol különleges követelményeket kell teljesíteni. A lőttbeton alapanyaga friss betonkeverék, melyet nagy nyomással üzemelő tömlőkkel lövellnek az adott felületre. A lőttbeton erős, minősége kiváló, könnyen formázható, rendkívül tartós, jó hang- és hőszigetelő, sokoldalúan felhasználható.

A teljesség igénye nélkül nézzünk néhány példát a lőttbeton felhasználására. Eredetileg az Egyesült Államokban volt leginkább népszerű hidak, parkolóházak, nagyméretű építmények kivitelezése során. Az európai országok közül például Spanyolország is jeleskedik a lőttbeton alkalmazás terén, hiszen Santiago Calatravai, a híres spanyol építész alkotásai között is megtalálható néhány ikonikus szerkezet (pl. Ciudad de las Artes y las Ciencias).

Azonban hozhatunk példát Ázsiából is: Japán, Kína, de Dél-Korea is élvonalbelinek számítanak lőttbeton felhasználás terén. Ezekben az országokban folyamatos a technológia fejlesztése, melynek köszönhetően több innovatív megoldás is született. Vagy lássuk például a Közel-Kelet országait, mint például az Egyesült Arab Emírségek, ahol szintén közkedvelt a lőttbeton technológia bevásárlóközpontok, szállodák, egyéb városfejlesztéshez kapcsolódó építmények létesítése kapcsán. A mindenki számára ismert Dubai-i káprázatos építészeti csodák megépítése során szintén a lőttbetoné volt a főszerep. Dél-Amerikában, Braziliában is számos infrastrukturális fejlesztés jött létre lőttbeton segítségével. Szerte a világon az építészek és a tervezők számára nyújt lehetőséget innovatív építészeti alkotások létrehozására. A lőttbeton szépsége és ereje rengeteg lehetőséget tartogat a kreatív építészet számára.

Manapság azonban egyre jobban terjed a lőttbeton alkalmazása hazánkban is. Ez annak is köszönhető, hogy nincs szükség külön zsaluzat készítésére, valamint a lőttbeton könnyen alakítható, formázható, teret ad a kreativitásnak, egyedi tervezésnek. Így például a medencék építésénél, ahol a nagynyomású betonpumpa a lőttbetont a kiásott medence földfalára lövelli, mely által egy ún. tojáshéj szerkezet jön létre. Az íves sarokkialakítású lőttbeton medencéket epoxy vagy cement alapú kent burkolattal látják el. A lőttbeton felülete könnyen tisztítható. Előnye még, hogy a vízkő, valamint az egyéb szennyeződések is csak nehezen tudnak megtapadni a felületén. Említésre méltó, hogy nincs szükség előregyártott elemek szállítására, sem azok telepítésére. A lőttbetonnal készülő medencék kivitelezése a helyszínen történik.

A lőttbeton technológiának két fajtáját különböztetjük meg, a nedves és száraz lövési eljárást. Azt, hogy melyik technológia kerüljön alkalmazásra, a feladat specialitása és a rétegvastagságok szabják meg. Az építőiparban mind a két eljárást alkalmazzák, legyen szó akár méretes munkagödör határolásáról, vagy födém megerősítéséről, de éppúgy kiválóan alkalmas az alagutak építésénél is. Bár a hagyományos építészeti kivitelezésekhez mérten költségesebb eljárás, azonban nem elhanyagolható tény, hogy ahol nem, vagy csak nehézkesen lehetne megoldani a zsaluzást, ott megfelelő megoldást nyújt a lőttbeton, mert gazdaságosabb.

Példának okáért essen szó a torkrét rendszerű lőttbeton technológiáról is. Ennek az eljárásnak az a lényege, hogy a száraz betonkeveréket magas nyomású levegő útján továbbítják a szórófejhez, ott keveredik vízzel vagy adalékanyagot tartalmazó folyadékkal. Az így létrejövő betonszemcsék hozzávetőlegesen 100 m/s sebességgel hagyják el a szórófejet és ütköznek a célfelületnek. Az elején vissza-visszahullik az anyag, de végül megtapad és tömörödik a folyamatos ütköztetések során. Az SB8P lőttbeton, valamint az SM4P lőtthabarcs termékcsalád szárazlövési technológiára lett kifejlesztve. A Sakret termékei a megvalósítandó feladathoz mérten különböző tulajdonságokkal készülhetnek (vízzárószulfátálló, mikroszálas erősítés, illetve magas korai szilárdság).

A lőttbeton alkalmazása több, mint egy évszázados múltra tekint vissza. A lőttbeton egy olyan betontípus mely speciális gépek alkalmazásával kerül felhordásra. Az építőiparban igen kedvelt ez a technológia, hiszen számos előnnyel büszkélkedhet. Először a Svájcban jelent meg a XIX. század vége táján, de azóta a továbbfejlesztéseknek köszönhetően világszerte alkalmazzák az építőipar számos területén. A lőttbeton egyik legnagyobb előnye, hogy azokon a helyeken is gond nélkül lehet alkalmazni, ahová a hagyományos betonkeverékeket nem, vagy csak igen körülményesen lehetne leszállítani és felhordani. Éppen ezért előszeretettel alkalmazzák például alagutak építésénél, víztározók kialakításánál vagy például a hídépítés kapcsán, illetőleg azokon a helyeken, ahol különleges követelményeket kell teljesíteni. A lőttbeton alapanyaga friss betonkeverék, melyet nagy nyomással üzemelő tömlőkkel lövellnek az adott felületre. A lőttbeton erős, minősége kiváló, könnyen formázható, rendkívül tartós, jó hang- és hőszigetelő, sokoldalúan felhasználható.

A teljesség igénye nélkül nézzünk néhány példát a lőttbeton felhasználására. Eredetileg az Egyesült Államokban volt leginkább népszerű hidak, parkolóházak, nagyméretű építmények kivitelezése során. Az európai országok közül például Spanyolország is jeleskedik a lőttbeton alkalmazás terén, hiszen Santiago Calatravai, a híres spanyol építész alkotásai között is megtalálható néhány ikonikus szerkezet (pl. Ciudad de las Artes y las Ciencias).

Azonban hozhatunk példát Ázsiából is: Japán, Kína, de Dél-Korea is élvonalbelinek számítanak lőttbeton felhasználás terén. Ezekben az országokban folyamatos a technológia fejlesztése, melynek köszönhetően több innovatív megoldás is született. Vagy lássuk például a Közel-Kelet országait, mint például az Egyesült Arab Emírségek, ahol szintén közkedvelt a lőttbeton technológia bevásárlóközpontok, szállodák, egyéb városfejlesztéshez kapcsolódó építmények létesítése kapcsán. A mindenki számára ismert Dubai-i káprázatos építészeti csodák megépítése során szintén a lőttbetoné volt a főszerep. Dél-Amerikában, Braziliában is számos infrastrukturális fejlesztés jött létre lőttbeton segítségével. Szerte a világon az építészek és a tervezők számára nyújt lehetőséget innovatív építészeti alkotások létrehozására. A lőttbeton szépsége és ereje rengeteg lehetőséget tartogat a kreatív építészet számára.

Manapság azonban egyre jobban terjed a lőttbeton alkalmazása hazánkban is. Ez annak is köszönhető, hogy nincs szükség külön zsaluzat készítésére, valamint a lőttbeton könnyen alakítható, formázható, teret ad a kreativitásnak, egyedi tervezésnek. Így például a medencék építésénél, ahol a nagynyomású betonpumpa a lőttbetont a kiásott medence földfalára lövelli, mely által egy ún. tojáshéj szerkezet jön létre. Az íves sarokkialakítású lőttbeton medencéket epoxy vagy cement alapú kent burkolattal látják el. A lőttbeton felülete könnyen tisztítható. Előnye még, hogy a vízkő, valamint az egyéb szennyeződések is csak nehezen tudnak megtapadni a felületén. Említésre méltó, hogy nincs szükség előregyártott elemek szállítására, sem azok telepítésére. A lőttbetonnal készülő medencék kivitelezése a helyszínen történik.

A lőttbeton technológiának két fajtáját különböztetjük meg, a nedves és száraz lövési eljárást. Azt, hogy melyik technológia kerüljön alkalmazásra, a feladat specialitása és a rétegvastagságok szabják meg. Az építőiparban mind a két eljárást alkalmazzák, legyen szó akár méretes munkagödör határolásáról, vagy födém megerősítéséről, de éppúgy kiválóan alkalmas az alagutak építésénél is. Bár a hagyományos építészeti kivitelezésekhez mérten költségesebb eljárás, azonban nem elhanyagolható tény, hogy ahol nem, vagy csak nehézkesen lehetne megoldani a zsaluzást, ott megfelelő megoldást nyújt a lőttbeton, mert gazdaságosabb.

Példának okáért essen szó a torkrét rendszerű lőttbeton technológiáról is. Ennek az eljárásnak az a lényege, hogy a száraz betonkeveréket magas nyomású levegő útján továbbítják a szórófejhez, ott keveredik vízzel vagy adalékanyagot tartalmazó folyadékkal. Az így létrejövő betonszemcsék hozzávetőlegesen 100 m/s sebességgel hagyják el a szórófejet és ütköznek a célfelületnek. Az elején vissza-visszahullik az anyag, de végül megtapad és tömörödik a folyamatos ütköztetések során. Az SB8P lőttbeton, valamint az SM4P lőtthabarcs termékcsalád szárazlövési technológiára lett kifejlesztve. A Sakret termékei a megvalósítandó feladathoz mérten különböző tulajdonságokkal készülhetnek (vízzárószulfátálló, mikroszálas erősítés, illetve magas korai szilárdság).